header
yayinevi
 
 

Menü

images

İletişim

iletisim@ilhanozkececi.com.tr
bottom

ARA

ust

Seyahatnameler

bottom

bottom
top

gif

18.10.2018 09:02:33 

gif gif right images
fon

 Prof. İlhan ÖZKEÇECİ   

 1955 yılında Kayseri’de doğdu. 1980’de İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Dekoratif Sanatlar Bölümü’nden mezun oldu. 1983–1995 yıllarında Erciyes Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1991’de Mimar Sinan Üniversitesi’nde Geleneksel Türk El Sanatları Tezhip-Süsleme Anasanat Dalında “Sanatta Yeterlik” unvanı aldı. 1995’de Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü’ne yardımcı doçent olarak atandı, Bölüm Başkanı oldu. 1996’da Tezhip Anasanat dalında doçent, 2003’te profesör oldu.
1974–1979 tarihleri arasında Hattat Kemal Batanay’dan Rik’a hattı, klâsik Türk müziği ve tanbur meşketti, müzehhip Rikkat Kunt, Muhsin Demironat ve Tahsin Aykutalp’ten tezhip dersleri aldı. 1988-90 yıllarında Prof. Ali Alparslan’dan Divani meşketti. Uzun yıllar meşkettiği Hattat Hasan Çelebi’den 1997’de “Sülüs-Nesih” dallarında Hat İcazetnamesi aldı.
1973–1980 yılları arasında Türk müziği ile ilgili detaylı çalışmalarda bulundu. Çeşitli gruplarda müzik çalışmaları yanında İstanbul Devlet Klâsik Türk Müziği Korosu’nda görev yaptı. Bu cümleden olarak 1991 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde, 1996’da Malezya’da Türk müziği konusunda grup konserleri verdi. 1998’de İtalya’da düzenlenen “İpek Yolu’nda Minyatür ve Kaligrafi Sanatı Sergisi” dolayısıyla sergiye katıldı, tanburla Türk müziği resitalleri verdi.
2003’te Gürcistan’da Uluslararası İpek Yolu Sempozyumu’na katıldı.
2004 yılında Hollanda’da kişisel sergi açtı, Türk sanatı konusunda konferans ve tanburla Türk müziği resitalleri verdi.
2005’te SDÜ’den ayrılan İlhan Özkeçeci Fatih Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’nde göreve başladı.
2006’da Güney Kore’de ICAPA 2005 II. Uluslararası Asya Felsefe Derneği Sempozyumu’da bildiri sundu, konser verdi.
Fransa’nın Strasburg şehrinde Mart 2007 de kişisel Türk müziği konserleri verdi.
23.04.2007-27.04.2007 tarihleri arasında İsveç’in Stockholm, Göteborg ve Malmö şehirlerinde düzenlenen müzik programlarına katıldı.
Ukrayna-Kırım’ın Sivastopol (Akyar) ve Simferopol (Akmescit) şehirlerinde 07-09 Şubat 2008 tarihlerinde hat sergisi ve workshop yaptı, kişisel tanbur resitalleri verdi.
Litvanya-Vilnius Pedagoji Üniversitesi’nde Erasmus programları çerçevesinde 28.04.2008-05.05.2008 tarihleri arasında Türk sanatı ve  Hat dersleri verdi
13-15 Kasım 2008 tarihlerinde  Azerbaycan Bakü Kafkas Üniversitesi'nde düzenlenen "Uluslar arası Çocuk Edebiyatı Sempozyumu"na davet edildi,  sanat konusunda seminerler verdi, kişisel tanbur resitali icra etti.
9-10 Temmuz 2009 tarihlerinde, International Burch University’nin, Bosna-Hersek Saraybosna şehrinde düzenlemiş olduğu, “ISSD 09-International Symposium on Sustainable Development” adlı sempozyuma bir bildiri ile katıldı, Bosna’da tarihi ve kültürel mekanlardan incelemelerde bulundu.
25- 26 Haziran 2009 tarihlerinde, (CIOFF) ve İstanbul Küçükçekmece Belediyesi iş birliğiyle düzenlenen ‘Uluslararası Kültürel ve Sanatsal Organizasyonlarda Geleneksel Kültürlerin Korunması ve Tanıtılması Açısından Sorunlar ve Çözüm Yolları’ Sempozyumu’na katıldı bildiri sundu.
Kültür Bakanlığınca Düzenlenen 15. Devlet Türk Süsleme Sanatları Yarışmasında Jüri üyeliği yaptı (2009).
Fatih Üniversitesinde “Özgün Atölye Dinletileri” ismiyle düzenlemiş olduğu periyodik programlarda tanbur eşliğinde klasik Türk musikisi eserleri okudu (2009).
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca 15 Eylül – 11 Ekim 2009 tarihleri arasında, İstanbul Sultanahmet’teki Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde düzenlenen ‘Ortak Kültürel Miras Birlik İçinde Çokluk Sergisi’nde yer alacak eserlerle ilgili çalışmalar yaparak Sergi kataloğuna “İslam Medeniyeti ve Etkileşimler” başlıklı bir yazı ile katkıda bulundu.
2009 yılı Kasım ayında ICAPA Asya Felsefe Derneği tarafından Endonezya’nın başkenti Jakarta’da düzenlenen “The Path to Alliance of Civilisations Through the Asian Community” başlıklı 4. ICAPA sempozyumuna bir bildiri ile katıldı, Universitas Indonesia ve Syarif Hidayatullah State Islamic University’de kişisel hat ve resim sergileri açtı, workshop çalışmalarında bulundu.  Türk Musıkisi grup konserlerine katıldı.
2010 yılı Haziran ayında Özbekistan’ın Semerkand şehrinde bir sempozyuma katılmıştır. Ayrıca, taşkend ve Buhara şehirlerinde tarihi yapılar hakkında araştırma çalışmalarında bulundu.
Yine 2010 yılında (27-31 Aralık) Saraybosna Burch University ile Yunus Emre Turkishculture Center’ın ortaklaşa düzenlemiş oldukları “Memorial for Mevlana and Sebi Arus Activities” başlıklı program çerçevesinde tanburla Türk müziği resitalleri verdi, Türk hat sanatı konusunda seminerle gerçekleştirdi ve workshop yaptı.
2010’da Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Sanat Yönetimi Anabilim Dalında öğretim üyesi olarak tekrar göreve başlayan Prof. Özkeçeci Sanat Bölümü Başkanlığı görevini sürdürdü. 2011’de YTÜ Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı oldu.
Aynı yılda Yunus Emre Vakfı Mütevelli Heyeti Üyeliğine seçildi. Bu çerçevede 2011 yılı Ağustos ayında Kosova’nın, Priştina ve Prizren şehirlerinde; Romanya’nın Köstence ve Bükreş şehirlerinde Yunus Emre Türk Kültür Merkezlerinin açılışlarına katıldı. Kültürel programlarda yer aldı.
2011 Kasım ayında Fas’ta Kazablanka, Rabat ve Tanca şehirlerinde tarihi yapılar ve sosyal doku araştırmalarında bulundu. Cebelitarık yoluyla geçmiş olduğu ve İspanya’da Endülüs sanatı çerçevesinde Granada’da (Gırnata) Elhamra Sarayı; Cordoba’da (Kurtuba) Endülüs Emevi devri yapılarından Ulu camii üzerinde araştırma ve incelemelerde bulundu, İspanya-Madrid’de Uluslar arası bir sempozyuma katılarak bildiri sundu.
2011 Aralık ayında bu çerçevede Kosova’nın, Priştina ve Prizren şehirlerindeki Yunus Emre Kültür Merkezlerinde ve Gjilanit (Gilan) şehrinde; Türk sanatı hakkında konferanslar ve Tarab enstrümanı ile açıklamalı Türk Musıkisi konserleri verdi.
Yine 2011 Aralık ayında ICAPA Asya Felsefe Derneği tarafından Japonya’nın Fukuoka şehrinde düzenlene uluslar arası sempozyuma katılarak bildiri sundu, Hat sanatı sergisi açarak workshop çalışmalarında bulundu. Prof. İlhan Özkeçeci, Tarâb’ıyla Türk Müziği resitalleri verdi. Ayrıca Japon kültür ve sanatı hakkında incelemelerde bulundu.
2012 yılı Nisan ayında Tekrar İspanya’ya giderek Granada’da; Cordoba’da, Sevilla ve Madrid’deki tarihi eserler ve çevre araştırmaları üzerinde çalışmalarını sürdürdü.
2012 yılı Mayıs ayında Romanya’nın Köstence ve Bükreş şehirlerinde Yunus Emre Türk Kültür Merkezlerinin faaliyetleri çerçevesinde Türk sanatı hakkında konferanslar ve Tanburla açıklamalı Türk Musıkisi konserleri verdi. Romanya’nın tarih ve kültür eserleri üzerine incelemelerde bulundu. Romen sanat çevreleri ile müşterek sanat etkinlikleri yaptı. Romanya’nı Türk-Osmanlı kültürü konusundaki birikimlerini yakından tanımak fırsatı buldu.
2012 yılı Mayıs ayı sonlarında  Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te Yunus Emre Türk Kültür Merkezi açılışlarını bir heyetle birlikte katıldı, şehrin ve çevrenin kültürel ve tarihi mekânlarını inceledi.
2012 Haziran ayında Azerbaycan’ın Gence, Şamahı, Ağsu, Ağdaş, Mingeçevir, Yevlak, Berde, Şeki ve Zakatala şehirlerini dolaştı. Bakü’de bilimsel toplantılara katıldı ve Azerbaycan coğrafyasında tarihi eserler üzerinde araştırmalarda yaptı.
2012 Ağustos ayı sonlarında ICAPA Asya Felsefe Derneği tarafından Moğolistan’ın başkenti Ulan-Bator’da  düzenlenen uluslar arası sempozyuma katılarak bildiri sundu, Tarâb’ıyla Türk Müziği resitalleri verdi. Bu vesile ile Moğolistan topraklarında yer alan tarihi Türk ülkesinde  Orhun vadisini, Türk abidelerini, görerek incelemelerde bulundu.
2013 yılında Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinin davetlisi olarak Çanakkale’ye gitti. Sanat konulu konferans verdi, Çanakkale’nin tarihi, mekânları konusunda incelemelerde bulundu. Aynı yıl Sakarya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde de sanat öğrencilerine bir konferans verdi.
2014 Ocak ayında, Hindistan Yeni Delhi’de Uluslarası Asya Felsefe Derneğince düzenlenen (ICAPA-2014)  kongrede bildiri sundu. Tarâb’ıyla Türk Müziği resitalleri verdi.  Delhi ve Agra’da tarihi-kültürel mekânlar ve eserleri üzerine araştırmalarda bulundu.
2014 ‘te Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinin davetlisi olarak Edirne’de konferans verdi, Osmanlı eserleri üzerine detaylı araştırmalarda bulundu.
2014 Aralık ayında Adıyaman Üniversitesi Rektörlüğünün davetlisi olarak Adıyaman’da konferans verdi, Adıyaman müzesi ve tarihi eserleri üzerine detaylı araştırmalarda bulundu.
2015 Ocak ayında Karabük Alzehimer Derneği’nde Safranbolu’da düzenlenen Müzikoterapi programında “Tarab’la musıki” icraatını gerçekleştirdi.
İstanbul Sinema Akademisi’nde sanat konusunda seminer verdi.
2015 Nisan ayında, Rusya St. Petersburg Devlet Üniversitesinde bildiri sundu, Tescilli Türk Musıkisi enstrumanı Tarab ile resital verdi. Hermitage Museum  ve Ethnography Museum’da detaylı sanat araştırmalarında bulundu.
Yurt içinde ve yurtdışında Hat-Tezhip ve Resim dallarında pek çok sergi açan Prof. Özkeçeci, sanatın; tarihi, kaynakları, teknik ve felsefesi hakkındaki bilimsel çalışmalarına devam etmektedir.
Bilimsel Yayınlar 
Uluslar Arası Bildiriler
 • · “Graphic Values of Kufic Inscriptions in The Architecture of Great Seljuks”,
The XXVIII International Conference on Historiography And Source Studies Of Asia And Africa «Asia And Africa in The Changing World»,  The Faculty of Asian And African Studies of The St. Petersburg State University, 22-24 April, 2015. Abstracts book, St. Petersburg 2015, p. 520a.
 • “Bazı Osmanlı Mimari Eserlerinde Çini Tasarım Planları”, II. Uluslar Arası Osmanlı İstanbulu Sempozyumu, 2014, 29 Mayıs Üniversitesi, Sempozyum Bildiriler Kitabı, 2014, s.785-804.
 • · “Milli Sanatlarımız ve Musıkimize Bugünden Bir Bakış”, "Uluslar arası Müzik ve Medya  Sempozyumu", İstanbul Türk Müziği Dernek ve Vakıfları Dayanışma Konseyi –Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi, 21-23 Mayıs 2014- YTÜ Yıldız Oditoryumu/ Beşiktaş; Bildiriler kitabı, Baskı: YTÜ Basım-Yayın Merkezi, İstanbul 2014, s. 11-25.
 • · “Altar Frontal Decoration Plans in Some Turk-Islam Architectural Structures”,  “7th International Congress of Asian Philosophical Assocation (ICAPA-2014) 14-16 January 2014, University Jamia Islamia & Jawarharlal Nehru University, New Delhi – India, (Bildiri Özetleri Kitabı, s. 23)
 • “Decoration plans of Minarets in Some Great Seljukid Art”,ICAPA 2012 6th  International Conference Of The Asian Philosophical Association“in August 29-31 2012, National University of Mongolia.
 • “An Overview of Brick Decors in Great Seljuk Art”, ICAPA 2011 Fifth International Conference Of The Asian Philosophical Association  “Purality And Self-Identity Of The Asian Community in History” December 07-09, Chikushi Jogakuen University & Seinan Gakuin University, Fukuoka, Japan.
 • “The Interactions of Architectural Buildings and Decorational Elements in Andalucia and North Africa”, ISRIC’11 International Symposium on Roots of Islamic Civilisation, November 21-27, 2011 Calle Saturno 30 LC 2 28042, Barajas, Madrid, Spain.
 • Büyük Selçuklu’dan Anadolu Selçuklu’ya Estetik Formlar ve Yorumlar”, I. Uluslararası Selçuklu Sempozyumu27 – 30 EYLÜL–2010, Erciyes Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Merkezi, Kayseri/Türkiye.
 • “Analyses on the Decorations from the Collection of Ali Şir Nevai and Their Reflections on the Ottoman Art”, The International Conference"Nizamiand Navai, Historical and Cultural Ties)", organized by International Institute for Central Asian Studies (IICAS) & UNESCO, Samarkand / Uzbekistan 14-15 June 2010.
 • “Tarihi Mekân Ve Beldelerin Turizme Yönelmesiyle Yaşanan Değişimin, Geleneksel Kültürün Tanıtılıp Korunmasına Etkileri”, ‘Uluslararası Kültürel ve Sanatsal Organizasyonlarda Geleneksel Kültürlerin Korunması ve Tanıtılması Açısından Sorunlar ve Çözüm Yolları’ Sempozyumu, (CIOFF) ve Küçükçekmece Belediyesi iş birliğiyle, 25- 26 Haziran 2009, Küçükçekmece-İstanbul.
 • "Türk Sanatının Ufkunu Daraltan Geleneksel-Modern İkilemi",  Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü'nce   Düzenlenen Uluslar arası100. yılında I. Meşrutiyet Geleneksel ve Değişim Ekseninde Türk Modernleşmesi Sempozyumu, 23-24 Ekim 2008, Bildiriler Kitabı, Baskı: Ebru Matbaacılık A.Ş., İstanbul Haziran 2009, s. 439- 445.
 • “Eğitime Sanatın Katkıları ve Yansımaları”, ISSD 09 International Symposium on Sustainable Development, International Burch University, Sarayevo, Bosnia/Hersegovina, June 9-10 2009.
 • “Kore Sanatından Türk Sanatına Benzerlikler ve Ortak Noktalar(Similarities and Common Points in Korean and Turkish Arts)”, Proceedings of 4. International Conference. Of The Asian Philosophical Assoation ICAPA 2009,  The Path to Alliance of Civilisations Through the Asian Community, Universitas Indonesia-Jakarta on 04-05- November 2009, Fatih UniversityPress, 2009, p. 355-370.
 • “Kazakistan’dan Türkiye’ye Asyalı Olmak” 3. International Conf. Of The Asian Philosophical Assoation, Ideals of the Asian Community Aspirationsfor a Harmonized World Order, Al-Farabi Kazakh Nationa University Almaty, Kazakhstan on 24-27- October 2008, Fatih University Press 2008, p. 207-210.
 • "Üsküdar Mihrimah Sultan Camii ve Külliye İçindeki Türbelerin Süsleme Programı Üzerine Bir Değerlendirme", V. Uluslar arası Üsküdar Sempozyumu, Bildiriler Kitabı C. II, s. 99-120, İstanbul/Türkiye, (2007)
 • “Asya’nın Kültürünü Güçlendiren İslâm Sanatının Estetiği”, 2. International Conf. Of The Asian Philosophical Assoc. Daedong The Rise Of Asian Community and The New Dialog, Korea-2006, p.321-330.
 • "Carryings of the Silk Road", 1st International Silk Road Symposium, International Black Sea University-Academy of Sciences Tbilisi-GEORGİA.  İzmir-2004, p.158-161.
 • "Türk Sanatında İşlevsellik ve Yeni Açılımlar", I. Uluslararası Türk Dünyası Kültür ve Sanat Sempozyumu, Isparta/Türkiye, (2000)
Ulusal Bildiriler 
 • · “Klasik Sanatlarda Kompozisyon ve Estetik”, Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Genel Müdürlüğü VI. Dini Yayınlar Kongresi 29/30 Kasım - 1 Aralık 2013 İstanbul. Bildiriler Kitabı, Baskı: Ertem Basım Yayın, Ankara 2014, s. 667-683.
 • “Orhun Abidelerinin Estetik ve Muhtevasının Önemi”, “Orhon Yazıtlarının bulunuşundan 120 yıl sonra Türklük Bilimi ve 21. Yüzyıl” Hacettepe Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü / Türk Dil Kurumu, 26-29 Mayıs 2010 Ankara.
 •  "Kuran Tezhiblerinin Tarihi Gelişim İçinde Estetik Değerlendirilmesi", 8. Ulusal El Sanatları Sempozyumu,  İzmir/Türkiye, (2002)       
 • "XVI. yüzyıl Başları Tezhip Sanatında Özgün Bir Eser; Şeyh Hamdullah Hattı Bir  Kur'an'ın Tezyini", Topkapı Sarayı İstanbul (2002).
 • "Türk Yazma Kitap Sanatlarının Hat ve Tezhib Açısından Yeni Projelerle Değerlendirmesi", I. Eğridir Sempozyumu, Isparta/Türkiye , (2001)
 • "Sanat Eğitiminde Öğrenci Motivasyonun Önemi", Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi I. Ulusal Güzel Sanatlar Eğitimi Sempozyumu, İstanbul / Türkiye, (2000)
 • "İslam İnancının Sanata Yansımaları", III. Kutlu Doğum Sempozyumu, Isparta/Türkiye , (2000)
 • “Sanat Eğitiminde Geleneksel Türk El Sanatları Eğitiminin Yeri", "Sanat Eğitimi ve Sorunları Sempozyumu", 19-24 Mayıs, Çanakkale, (1999)
 • "XVI. Yüzyıl İkinci Yarısından Tezhib Sanatına Bir Numune; Esedullah B. Muhammed El- Kaşani Hattı Kuran-ı Kerimi", 2000' li Yıllarda El Sanatlarının Sanatsal Sanatsal, Tasarımsal ve Ekonomik Boyutlu Sempozyumu, İzmir/Türkiye (1998).
 • “Klasiklerimizin Ahengi ve Günümüz Çini Desenleri Eğitimi Üzerine Düşünceler", Kütahya (1998).
 • "Bir Hamail Üzerine", D-8 Ülkeleri Geleneksel Takı Sempozyumu, İstanbul / Türkiye, (1997)
 • "Kayseri'de Minber-Minareler", Topkapı Sarayı Müzesini Sevenler Derneği, XII. Sanat Tarihi Araştırmaları Semineri, Topkapı Sarayı, Sultanahmet İstanbul (1992).
 • "Geleneksel Türk El Sanatları Eğitiminde Klasik Desen Anlayışının Önemi ve Tezyini Özellikleri ile Kayseri Kurşunlu Cami", El Sanatlarına Yaklaşım Sempozyumu, Bildiriler Kitabı, İzmir -Türkiye, (1992)
 •  
Ulusal Makaleler 
 • “Zamana Bir Mühür Vurmak!..” İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları (İsmek) El Sanatları Dergisi, Sayı: 19, İstanbul 2015, s. 100-107.
 •  
 • “Serhat Şehrinden Birkaç Hatıra..”, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları (İsmek) El Sanatları Dergisi, Sayı: 18 İstanbul 2014, s. 132-139.
 • “Bazı Büyük Selçuklu Minarelerinde Süsleme Planları”, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları (İsmek) El Sanatları Dergisi, Sayı: 17, İstanbul 2014, s. 96-103.
 • “Sanatımızı Yeniden Tanımlamak”, Din ve Hayat Dergisi, TDV İstanbul İl Müftülüğü Yayını, Sayı: 14, yıl: 2011, TDV Yay. Matbaası, Ankara 2011, s. 8-12.
 • “İslam Medeniyeti ve Etkileşimler”, Ortak Kültürel Miras Birlik İçinde Çokluk Sergisi Kataloğu, 15 Eylül – 11 Ekim 2009, Türk ve İslam Eserleri Müzesi, Sultanahmet-İstanbul, s. 148-161, Kültür ve Turizm Bakanlığı Yayını, Baskı: Promat A.Ş., İstanbul 2009.
 • "Çağdaş Sanatın Dönüşümüne Katkı Sağlayacak Klasik Esinler"  (Şule Bilge Özkeçeci ile birlikte), El Sanatları Dergisi (İBB İSMEK), Sayı: 7, Aralık 2008, s. 46-49.
 •  “Sanatçı Kimdir?”, El Sanatları Dergisi (İBB İSMEK),No. 5, Mayıs. 2008, s. 46-49.
 • "Yazma Eserler ve Düşündürdükleri", El Sanatları Dergisi (İBB İSMEK),, No. 4, 2007, s. 74-79.
 • "Sanatın Ruhu", El Sanatları Dergisi (İBB İSMEK), Sayı. 3, 2007, s. 90-98

Akademik İndeksli Diğer Bilimsel Makaleler
 • “Milli Sanatlarımız ve Musıkimize Bugünden Bir Bakış”, Yildiz Journal of Art and Design, Volume: 1, Issue: 1- 2014, pp 36-55.
 • ÖZKEÇECİ, İ., BÖCEKLER, B., YAVUZ, O., ÖNAL, H.,“Sistematik Görsel Araştırmalarda Fotoğrafın Yeri: Mimar Sinan Eserleri Örneği”, The Turkish Online Journal of Design, Art and Communication – TOJDAC October 2014 Volume 4 Isssue 4.

PROJELER 
 Patent - Faydalı Model Projesi
 •  ( P2013-12116 ) "Güçlü Sabit Frekanslı, Yüksek Yankılı Ses Sağlayan Solo ve Orkestral Enstrüman: Tarab." 
Sunumun yer aldığı yayın I. Patent Atölyesi ve İmalat Teknolojileri Proje Pazarı. İstanbul: Yıldız Teknik Üniversitesi, Teknoloji Transfer Atölyesi, Yıldız-Oditoryum-Beşiktaş.
(“Tarab” Marka Tescili Türk Patent Enstitüsünce kabul edilmiştir.)
Araştırma Projeleri 
2011-08-02-KAP01
YTÜ Bilimsel Araştırma Projeleri kapsamında 2011-08-02-KAP01 no.lu  “İstanbul’daki Bir Kısım Osmanlı Mimari Eserlerinde Dekoratif Unsurların Estetik Analizi (Çini-Kalemişi-Ahşap-Taş-Mermer Desenleri-Hat Kompozisyonları)” başlıklı Proje 2011 yılında Prof. İ. Özkeçeci Yürütücülüğünde başlamıştır. Bu çerçevede; Sultanahmed Camii, Yeni Cami, Ayasofya padişah Türbeleri, Üsküdar Çinili Cami, Silivrikapı İbrahim Paşa Camii gibi çeşitli mekânlarda yapılan fotografik analiz çalışmaları yapılmıştır. Proje 2015 yılında tamamlanmıştır.
2012-08-02-KAP02
YTÜ Bilimsel Araştırma Projeleri kapsamında2012-08-02-KAP02 No.lu “YTÜ Davut Paşa Kampüsü Mimari Yapıların İç Ve Dış Mekânlarına Büyük Ölçekli Seramik Panoların Tasarlanması Ve Uygulanması” başlıklı Proje 2012 yılında Prof. İ. Özkeçeci Yürütücülüğünde başlamıştır.  
Bu çerçevede; iki yıldır sürdürülen çalışmalar sonucu Tasarımını Prof. İ. Özkeçeci’nin yaptığı 6x3m. Ölçekli seramik pano YTÜ Kongre Merkezine yerleştirilmiştir. Farklı bir uygulama anlayışıyla gerçekleştirilen bu panolar mimari mekânları daha sıcak ve yaşanabilir hale getirmeyi amaçlamaktadır.
İkinci pano tasarımı, 2x4m ölçülerinde olup Yıldız Oditoryum binası giriş kısmına tespit edilmiştir. “Birinci Mühür” ve “İkinci Mühür” adları verilen bu pano çalışmaları proje takvimi olarak 2015’te tamamlanmıştır.
SERGİLER 
"Hat ve Resim Sergileri"
2010 - İstanbul Kültür Sanat Meclisi (İKSM) Sanat Galerisi (Üsküdar Fatih Mahkemesi) 26 Mart -26 Nisan- Üsküdar/İstanbul
2009 - (ICAPA 2009 süresince), UNIVERSITAS INDONESIA JAKARTA Auditorium 1103 ve STATE ISLAMIC UNİVERSITY SYARIF HIDAYATULLAH, JAKARTA Auditorium
"Sevgi Dilinden Çizgiler..."(Hat ve Tezhip Sergileri)
2008 – Vilnius - Litvanya
Simferopol, Sivastopol – Kırım/Ukrayna 2007 – İSO Odakule Sanat Galerisi, Taksim/ İstanbul.
Metro City Sanat Galerisi, Levent/İstanbul
“Hat ve Resim Sergileri”
2009 – (ICAPA 2009 süresince), 
Unıversitas Indonesia Jakarta
Auditorium 1103
ve
State Islamic University Syarif Hidayatullah, Jakarta
Auditorium
"Sevgi Dilinden Çizgiler..."(Hat ve Tezhip Sergileri)
 2008 – Vilnius - Litvanya
Simferopol, Sivastopol – Kırım/Ukrayna
2007 – İSO Odakule Sanat Galerisi, Taksim/ İstanbul.
            Metro City Sanat Galerisi, Levent/İstanbul
2005 -“Women& Art – A Global Perspective 2005” adlı sergiye gözlemci olarak katılım, Sharjah Art Museum’da incelemeler, Dubai ve Sharjah’ta, çeşitli kültürel ve sanatsal temaslar. B.A.E.
2004  - Türkiye Festivali Deventer/Hollanda.
2003  - Türk Dünyası Kültür Merkezi Sanat Galerisi, Kızılay/ Ankara. 
2002  - Devlet Güzel Sanatlar Galerisi / Antalya. 
          - III. Altın Safran Belgesel Film Festivali Safranbolu / Karabük.
2001  - Emlak Bankası sanat galerisi Tünel-İstanbul
 -(IRCICA) Yıldız Sarayı Çit Kasrı/Beşiktaş-İstanbul                 
            -Bayrampaşa Belediyesi Sanat Galerisi/Bayrampaşa-İstanbul
              - Belediye Kültür Sarayı /Isparta
               -Eski Eğirdir Evi / Eğirdir-Isparta
 -Devlet Güzel Sanatlar Galerisi-Denizli. 
 -Üsküdar Belediyesi Altunizade Kültür Merkezi / Üsküdar-İstanbul.
2000         -Türkiye Kalkınma Bankası Sanat Galerisi-Ankara.                        
Büyükşehir Belediyesi Taksim Sanat Galerisi-İstanbul.
1999         -Antalya Müzesi. 
1998        -Udine-Latisana- İtalya
KİTAPLAR 
Türk Sanatında Tezhip (genişletilmiş yeni baskı)
Yazarlar: Prof. İlhan Özkeçeci - Şule Bilge Özkeçeci
Yazıgen Yayıncılık, Baskı: Ezgi Matbaacılık, İstanbul-2014. (17x24 cm. 352 sf, 61’i renkli, 201 resim   - ISBN 978-605-85657-1-5)
Kore ve Türk Sanatı-Benzerlikler Ortak Kaynaklar (Korean Art and Turkish Art Similarities and Common Sources), Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Yayınları, Sayı: ST-2011.001, Baskı: Yıldız Teknik Üniversitesi Basım-Yayın Merkezi, İstanbul 2011. (18x25 cm, 94 sf. 101 renkli resim – ISBN: 978-975-461-478-7)
Türk Sanatında Kompozisyon / Composition in Turkish Art, (Türkçe-İngilizce), Baskı: Pasifik Ofset, İstanbul 2008.
21x29.7cm. 184 sayfa  - ISBN 978-975-98526-3-4
Doğu Işığı -VII - XIII. y.yıllarda İslam Sanatı, Baskı: Graphis Matbaa, İstanbul-2006.
(16x24 cm, 390 sayfa  - ISBN 975-98526-1-6)
Zamanı Aşanlar-IX. Y.yıla kadar Türk sanatı, Güzel Sanatlar Matbaası, İstanbul-2004
(16x24 cm, 290 sayfa  - ISBN 975-98526-0-8)
Tarihi Kayseri Cami ve Mescidleri Kayseri Kocasinan Belediyesi Yayını, Türkuvaz Grafik, Kayseri 1997.
ISBN 976-94737-0-4
 Türk Tezhip Sanatı ve Tezyini Motifler
Erciyes Üni. Tıp Tarihi Enstitüsü Yayını, E. Ü. Matbaası, Kayseri, 1993.
ISBN 975-7598-53-4
Kayseri Cami Mimarisinde Minber-Minareler, TDV Kayseri Şubesi Yayını, Akın Matbaası,  1993.
ISBN 975-389-092-3


Bir önceki sayfaya gitmek için buraya tıklayınız..

fon-right
fon fon-left
image fon-bottom fon-bot img
gif

 

gif gif gif gif
gif

İSTANBUL

ISTANBUL
background
fon-left fon-right
gif fon-bot fon-bottom gif
gif gif gif gif
fon

Google dil destek Sadece kelime çeviri için kullanınız.

English German Italian Greek France Polish Russian Spannish Ukrainian Bulgarian Dutch Finnish Hindi Japanese Norwegian
fon
fon fon
gif fgif gif gif
gif

 

gif

Copyright ©2003 ilhanozkececi.com.tr | Gümüş Kelebek

Aktif Ziyaretçi  1    Bugün Tekil  17    Bugün Çoğul  37    Toplam Tekil  103706    Toplam Çoğul  229731    Ip  54.161.77.30